מסלול חורפי בגליל המערבי

בציר הענבים הסתיים כבר מזמן, היינות החדשים כבר עמוק בתוך חביות האלון הצרפתי שבלב היקב. גם מסיק הזיתים הסתיים, בתי הבד כבר נסגרו כולם, יפתחו שוב בסתיו הבא.

מבט על נחל יחיעם בחורף.jpg

אין שום זכר להמולת המסיק ששטפה את הגליל המערבי לאחר הגשם הראשון, ליריעות הברזנט מתחת לכל עץ זית, למשפחות שלמות בכרמי הזיתים, להמולת בתי הבד.

שקט של חורף. אור אפרפר ורך, ריח של תנורי עץ באוויר. גם הצבעים השתנו, הצהוב-מאובק של סוף הקיץ התחלף בירוק עז. זוהי עונת הליקוט בגליל המערבי והיא תמשך עד סוף האביב.

העין המיומנת תדע להבדיל במבט זריז בין סתם רכב שחונה לצד הדרך, לבין רכב לקטים.

קל לזהות, הסממנים פשוטים: לרוב אב המשפחה, או אחד הגברים יישאר לשבת ליד ההגה. שאר יושבי הרכב (לרוב, נשות המשפחה המורחבת) יראו במרחק לא גדול מהרכב, סכיני מטבח בידיהם ולעיתים צרור ירוק בידיהם.

לפעמים אפשר להבחין שהרכב כולו מלא ירק. מלקטים הכול. חובזה, עולש, שומר בר, תרד בר ועוד. הייתי שמח להגיד שמלקטים בצורה מודעת ומושכלת, אך לצערי עוד דרך ארוכה לפנינו בפיתוח מודעות סביבתית.

רוב הלקטים אמנם עושים זאת כל חייהם, אך אינם מקצועיים. התוצאה היא שבמקרים רבים התלישה והעקירה הם מנת חלקם של הצמחים. ללא מחשבה קדימה, ללא הבנת החשיבות שבליקוט זהיר ומושכל עבור התחדשות ושימור הצמחים. אולי זו אחת הסיבות שגרמו לכך שצמחים כגון אזוב (זעתר) אסורים בליקוט...

ולמרות זאת, משמח לראות שמסורת הליקוט והמאכל מן הטבע עדיין שורדת. מזון בקצב ובאיכות אחרת, בתוך העולם הכול כך רווי מזון תעשייתי

ונשלט ע"י אלוהי האינסטנט הסופר-מרקטי.

לאור האמור, לרגל העונה ואולי גם קצת בהשראת ספר נפלא שקראתי, "שנה בפרובנס" שמו (כתב: פיטר מייל), החלטתי לפרסם מספר מסלולים של טיול יום בין נופים, ויצרנים בגליל המערבי, אשר ממש במרכזו ממוקם היקב שלנו, יקב עבייה. אזור בו אני חי כבר יותר מ12 שנה, חבל ארץ אותו אני אוהב מאד, מאד.

המסלול הראשון הינו מסלול קולינארי המתאים גם לימים גשומים.

מסלול קולינארי: לחם, גבינה ויין בגליל המערבי:

(מסלול מומלץ ביותר בימי שישי בבוקר, כטיול יום, או כאשר עולים לסופ"ש בגליל. וריאציה נחמדה למסלול זה הינה לבוא מאורגנים עם סל פיקניק ולהצטייד בכל תחנה במסלול בתוצרת המקומית. חשוב לא לשכוח פותחן יין! לאחר סיום המסלול, ביקב, אנו נשמח להמליץ לכם על אתרי פיקניקים מתאימים).

המסלול מתחיל במחלבת אלטו שבקיבוץ שמרת. אלטו הינה מחלבה משפחתית של בני משפחת מזן. אריאל מייצר את הגבינות, יתר בני המשפחה מקבלים את המבקרים, מארחים ומוכרים את התוצרת.

אפשר לשבת לארוחה קלה, ללגום כוס קפה או פשוט לרכוש גבינות, המוצגות בוויטרינה, ממבחר התוצרת של המחלבה.

אתר האינטרנט: altodairy.co.il

לדף הפייסבוק של מחלבת אלטו לחץ כאן

מחלבת אלטו כשרה ולכן סגורה בשבתות.

התחנה השניה היא לחם טנא, המאפיה המדהימה של דוד אמזל, בקיבוץ גשר הזיו. דוד אופה בעיקר לחמים, בימי שישי בבוקר מתפקד המקום בתור בית קפה (מדליק לחלוטין) ומוגשים גם מאפים מעולים.

לדף הפייסבוק של לחם טנא הכולל גם שעות הפעילות לחץ כאן

התחנה השלישית היא אצלנו ביקב עבייה אשר בקיבוץ יחיעם ממש למרגלות המבצר.

ביקורים ביקב במהלך השבוע יש לתאם מראש.

בסופ"ש אנו מארחים ביקב, מגישים יין ומנות ליווי קלות, כמובן ניתן גם לרכוש יין במקום.

שעות הפתיחה:

בימי שישי בין 11:00 ל17:00

בימי שבת בין 12:30 ל16:30

אתר היקב: Abayawinery.com

לדף הפייסבוק של יקב עבייה לחץ כאן

מהיקב נחמד להמשיך לפיקניק, או לארוחת ערב רומנטית מתוצרת מקומית (בצימר או בבית).

אפשר גם להמשיך לארוחת ערב באחת מהמסעדות באזור. ישנן שתיים שאני מכיר שמשתמשות בחומרי גלם אשר מלוקטים ברחבי הגליל. הראשונה היא שאראביכ שבכפר ראמה, השניה היא דלאל שבבזר התורכי בעכו.

חשוב לזכור שבימי ראשון רוב העסקים בגליל סגורים.

למפת הטיול הקש כאן

טיול נעים

יוסי יודפת- יקב עבייה

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts