תנועה נכונה

"שלמות גדולה נראית לקויה,

אבל אינה נפגמת כשמשתמשים בה.

חכמה גדולה נראית נפוחה,

אך אינה חסרה כשנעזרים בה.

יושר רב עשוי להראות עקום,

פיקחות נראית לעיתים כטיפשות

ודברנות נשמעת לא פעם כמלמול חסר פשר.

אך תנועה נכונה מכניעה את הקור.

שלווה רוגעת מקררת להט רב.

טוהר לב משליט סדר בעולם."

לאו-צה

(הרשימה הבאה נכתבה על חוויותיי בכרם, אך מתייחסת לטעמי לכל תחומי החיים)

כל מי שמכיר אותי יודע שאינני מצהיר בקלות שדבר אחד הוא "נכון" ואחר "לא נכון". לתפיסתי בעולם בו אנו חיים רב האפור על השחור והלבן. הרעיון לכתוב את הרשימה עלה בראשי בזמן בו כיסחנו את העשבייה בכרם הקריניאן. זה היה הכיסוח השני של העונה, כיסוח שחשיבותו ותזמונו הנם החשובים ביותר לטעמי.

עשביית הכרם השתנתה בצורה מדהימה מאז הפסקנו את השימוש בריסוסים מונעי נביטה וקוטלי עשביה. את מקום החרדלים והחובזה החלו לדחוק דגניים, קטניות שונות ועולש. השנה גדלו בחלקה כמויות אדירות של עולש (מספיקות להאכלת כפר בגודל בינוני...).

בעוד שבכיסוח הראשון, כיסוח החורף, הייתה עבודת כיסוח העולש קלה, ממש כמו לקצור דשא, בכיסוח הנוכחי, הכיסוח האביבי, כבר הצמיח העולש גבעולים עם תפרחות אשר התקשחו ועבודת הכיסוח לא הייתה קלה כלל. לשמחתי החרמש המכאני אתו עבדנו היה מהחזקים יותר והתמודד עם המשימה יפה.

עשביה בכרם קריניאן אביב 2015.jpg

מעבר להתפעלותי מהשינוי שחל בעשבייה. חידדה אצלי פעולת הכיסוח, את ההבנה של תזמון הפעולה הנכונה. תזמון נכון של סדר ומועד הפעולות, מתוך שיקולים רחבים, מצריך למידה והכרה של המערכת בתוכה פועלים (במקרה זה כרם), אך מאפשר חסכון ניקר בעבודה ובהוצאות כספיות (יעיד על כך כל מי שדילל שריגים בכרם כאשר השריגים עדיין צעירים, רכים וקצרים).

דוגמה טובה היא כיסוח העשביה באביב. יכול להיות שניתן היה להקדים מעט את מועד הכיסוח האביבי ובכך להקל על העבודה, אך כאן נכנס למשוואה שיקול נוסף. לאחרונה חווינו גשמים אביבים רבים ובמקרה כזה אחד מתפקידי העשבייה הוא לשתות מים מהקרקע ובכך לרסן מעט את צימוח הגפנים, לכן לא בטוח שהקדמת כיסוח האביב, על אף היותה קלה יותר, הייתה הפעולה הנכונה. את השיעור בעוצמת הריסון שיש לעשבייה על הצימוח האביבי רכשתי בשנה שעברה, כאשר פרי רב אבד לנו בכרם עקב כיסוח עשבייה מאוחר מדי...

כמובן שהשנה כבר הקפדתי מאד שלא לאחר בכיסוח יתר על המידה.

כמו כן ניתן להכניס למערכת השיקולים גורם נוסף והוא שימוש בכלי העבודה נכונים (במקרה זה חרמש מכאני חזק מאד), המאפשר ביצוע טוב יותר של הפעולות ומרחיב את פרק הזמן אשר בו ניתן לתזמן את הפעולה. דבר החשוב מאד בחקלאות, ענף אשר בו נוסף על שיקולי הגידול, משחקים הזמן ומזג האוויר תפקיד מפתח. לעיתים, כתוצאה מתנאי מזג האוויר, "חלון ההזדמנויות" לביצוע הפעולות הוא מצומצם מאד. כלי עבודה מתאים ואיכותי יכול להגדיל מעט את "חלון ההזדמנויות" הזה, או לחליפין ליעל ולקצר את משך ביצוע הפעולה בשטח.

אינני מאמין שבאמת חידשתי משהו למישהו, אך אני מקפיד להזכיר לעצמי את הרעיון הטאואיסטי הזה של תנועה נכונה מדי פעם ומנסה לקיים אותו כמה שיותר. הפעם בחרתי להעלות את הדברים על הכתב. אולי עצם כתיבת הדברים תגרום לי להצליח קצת יותר...

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...
Recent Posts