דור העש

(אני מתנצל מראש אם הפרסום הנוכחי מעט טכני, כך יצא. אני כותב מדי פעם על הנעשה בכרמים והפעם בחרתי לכתוב על עש האשכול. פרפר קטן ורלבנטי מאד.)

בשבוע שעבר עברתי בכרם הקריניאן. כל מספר מטרים עצרתי ותליתי חוט קטן ואדמדם בין ענפי הגפן. היו אלו חוטים ספוגים בפירומון ומטרתם בלבול עש האשכול. עש האשכול הינו אחד מהמזיקים העיקריים איתם אנו מתמודדים בארץ בכרמי יין וכאשר ישבתי לכתוב את הפרסום הזה הבנתי שבנוסף לסיפורו של העש, זו גם הזדמנות נפלאה להציג בקצרה ולהסביר מעט על התחום הנוסף בו אני עוסק ואת חשיבותו למגדלי הענבים, תחום פיקוח המזיקים בכרמי יין.

IMG-20150607-WA0009.jpg

לטעמי הדבר החשוב ביותר כאשר באים להתמודד עם נושא הוא לימוד והבנת הנושא.

כרם היין איננו יוצא מכלל זה, לא הכרם ולא פגעי הכרם. לכן נראה לי נכון וראוי לכתוב מספר מילים על הפרפר הקטן והרדוף הזה שנקרא עש האשכול, על הנזק שהוא מסב ועל דרכי ההתמודדות עמו.

עש האשכול, כאמור, הינו פרפר לילה קטן ודי אפרפר, אשר משלים מספר מחזורי חיים (ביצה, זחל, גולם, פרפר) במשך עונת גידול הענבים (לבלוב עד בציר). הפרפר מטיל את הביצים שלו על גרגרי הענבים, הזחלים יוצאים מהביצה ולועסים את דרכם לתוך גרגר ועוברים לגרגרים נוספים, מתגלמים ומתפרפרים להם אל שמי הלילות הקיציים בכרמים (בדרך לסיבוב נוסף כמובן).

בשלבים מוקדמים של עונת הגידול, לפני הבוחל (החלפת הצבע של הגרגרים), כאשר אוכלוסיית העשים בכרם איננה גדולה באופן יוצא דופן, הנזק ליבול הוא זניח לחלוטין.

גם אם מספר גרגרים יפגעו וינשרו לא תהיה לדבר שום השפעה, לא על כמות היבול ולא על איכותו.

נזק עש האשכול- דור ראשון

הבעיות מתחילות בזמן ההבשלה...

בתקופת ההבשלה כאשר נפגע הגרגר ע"י הזחל לאחר שהחל להתרכך ולצבור סוכרים, נוצר ריקבון.

גרגר רקוב יכול להרקיב את הגרגרים שסביבו ואף את האשכול כולו וכאן כבר יש נזק ממשי ליבול ולאיכות הפרי.

ישנן שתי דרכים עיקריות להתמודד עם הבעיה. הדרך הראשונה הינה הדברה כימית.

כאמור הפרפר עצמו איננו הגורם הישיר לנזק, הגורם הישיר לנזק הוא הזחל. לכן כאשר אנו מדברים על הדברה כדרך הפעולה, אנו רוצים לפגוע בביצים ובזחלים, לפני שאלו חודרים לתוך הגרגר ועושים בלגן. כדי להשיג תוצאות טובות במניעת נזקי עש יש לתזמן נכון את הטיפולים. טיפול בריסוסים שאינם מתוזמנים נכון לא מביאים את התוצאה המיוחלת, מבזבז למגדל כסף רב ומרעיל לשווא את האדם והסביבה.

קיימים כיום חומרים טובים להדברת זחלי העש ורעילותם לסביבה מינימאלית... אך זו עדיין כימיה.

כאן נכנס לתמונה פקח המזיקים בכרם. חלק מהעבודה השגרתית שלנו בכרמים הינה הצבת מלכודות לעש ומעקב אחר האוכלוסיות שלו.

אנו מתזמנים לכורמים את מועד הטיפול על מנת שיהיה יעיל. בכך אנו חוסכים למגדל ריסוסים מיותרים, ונמנע נזק מיותר לפלנטה.

דרך נוספת בה ניתן להתמודד עם העש הינה בלבול הזכרים. זה מה שעושים חוטי הבלבול שפיזרתי בכרם הקריניאן. זו איננה הדברה. הרעיון הוא שונה. הרעיון הוא למנוע את הזדווגות העשים וכך להפחית את כמות הביצים ולהקטין את הנזק. מה שעושים חוטי הבלבול הוא הצפה של האוויר בפרומון נקבי אותו משחררת הנקבה כדי לזמן את הזכר בליל הכלולות.

הזכר מתבלבל ולא יכול למצוא את הנקבה. נקבה לא מופרית לא תייצר ביצים וזחלים כדור המשך.

דומה העניין לאדם שאמור לזהות באולם קולנוע חשוך את אהובתו לפי בושם הפאצ'ולי שהיא מזליפה על עצמה. נכנס ידידנו לאולם החשוך ומגלה שכל מאות יושבי האולם הזליפו על עצמם פאצ'ולי...יש סיכוי שהוא אכן יצליח למצוא את העלמה, אך סביר שלא ושהוא יצא מהאולם ללא עלמתו ועם כאב ראש רציני משאיפת פאצ'ולי מוגזמת...

בעוד שיתרונו הברור של הבלבול הוא הפחתה ניכרת בשימוש בחומרי הדברה, נקודת התורפה של הבלבול הינה שהוא מבלבל גם את פקח המזיקים...

מכיוון שגם מלכודות העש עובדות על עיקרון משיכת הזכרים ע"י הפרומון, הן לא ילכדו זכרים ולכן קשה יותר לעקוב אחר פעילות העש בכרם. במקרים רבים אין הבלבול מחליף לחלוטין את טיפולי הדברת העש ויש צורך במתן טיפול הדברה. וכאן נעשה נושא תזמון הטיפולים קצת מסובך.

על פקח המזיקים מוטלת עתה מלאכת איתור ביצים מנקבות מופרות שכן חדרו לכרם ומסכנות אותו וזו מלאכה לא קלה – ממש כמציאת מחט בערימה של שחת. נדרשות עיניים טובות וסבלנות רבה.

לאחר ששקלנו את דרכי הפעולה האפשריות ומתוך היכרותנו עם היסטורית הכרם הספציפי, השנה בחרנו לבלבל עש בכרם הקריניאן הוותיק. וזאת מתוך כוונה לנהל ממשק טיפולים ידידותי לסביבה ככל שניתן. כאמור, על הקושי שנוצר בניטור אוכלוסיות העש כתוצאה מהבלבול אנו מקווים לפצות ע"י ניטור ביצים ומהיכרותנו עם הנעשה בכרמים הסמוכים שאנו מפקחים בהם ושאינם מבולבלים.

*זה המקום להודות לחברת אגן יבואנית חוטי הבלבול, ולאגרונום שלה באזור - אופיר יואל

אשר מצאו עניין בניסויים אותם אנו עורכים בכרם ותרמו לנו את חוטי הבלבול.

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts