גיזום חורף 2016

אמצע ינואר, יום חורפי. אובך כבד, רוח נושבת, קר. התחלנו בגיזום הכרמים.

יום מצוין לגיזום. לא מזיעים, מתכנסים פנימה וגם לא ממש בא לדבר עם אף אחד, כך שיותר פשוט להתמקד וקל להתרכז בגפן מולה ניצבים.

בכרמים ותיקים, אשר מעוצבים בצורת גביע (goblet), או במעין צורת גביע הפרוס על חוט הדליה (נפוץ מאד בקרב כרמים וותיקים בארץ), יש צורך בתשומת לב מיוחדת על מנת לבצע גיזום כראוי. בכרמים אלו לכל גפן אישיות משלה, עוצמת צמיחה משלה, בכל גפן הטביעו השנים את חותמן באופן שונה. צריך להתבונן בסבלנות, לנסות להבין היכן לזמור, לבצע את החיתוך, להוריד גם ענפים מתים ויבשים אשר משמשים בית למזיקים שונים.

לאחר סיום הגיזום מביטים שוב לוודא שאכן הושלמה המלאכה, שכל זמורה שהייתה צריכה לרדת נזמרה.

ואז ממשיכים הלאה לגפן הבאה.

איך שהוא, לאחר כל גפן, עולה בראשי המחשבה שאולי לא ביצעתי את הגיזום כראוי, שאולי גזמתי קצת יותר מדי, או פחות מדי, או שאולי הייתי צריך לבחור ולהשאיר זמורות אחרות...

כאלו הם הכרמים הוותיקים. זהו היופי שבהם...

לעיתים אני תוהה לעצמי האם בעידן זה של חקלאות מודרנית כימית וממוכנת אנו מבינים את חשיבותה של פעולת הגיזום? האם מספיק זמן ותשומת לב ניתנים לפעולה חשובה זו?

כביכול, בכרמים הצעירים יותר בארץ, המודלים ברובם על חוט הדליה בשיטה הנקראת

"שילוב שריגים אנכי" (v.s.p), פשוטה יותר פעולת הזמירה.

הדבר נכון, אך אולי בגלל פשטות יחסית זו, קל לשכוח שבהדליה זו יש חשיבות מכרעת לביצוע פעולת הזמירה בצורה מדויקת. ביצוע לא נכון של זמירה בכרמים אלו, יוצר מצב בו ככל שמתקדמת העונה קשה יותר לתקן את הנזק המצטבר, קשה יותר לבצע את העבודה הפיסית בכרם, וגובר הסיכון לבעיות הגנת הצומח.

גיזום נכון תורם לשמירה על בריאות הגפנים, גיזום נכון מקל על הטיפול בכרם, גיזום נכון בליווי דילול שריגים נכון יכולים לחסוך לכורם הרבה זמן וכסף ולהקל גם על הגיזום העתידי בשנה שלאחר מכן.

ובכל זאת, על אף כל האמור, מגדלים רבים בוחרים לשבת שעות נוספות על הטרקטור, להרעיל את הבריאות שלהם להרעיל את הפלנטה, לבזבז שעות עבודה רבות בגלל ניהול עלווה לא נכון וכסף מיותר על חומרי הדברה. ולעיתים אף מאבדים יבול יקר...

למען ההגינות יש לומר שהדבר נכון לתחומי חקלאות רבים, לא רק לענף גפן היין.

אני אינני מוצא בזה הגיון. ההסבר היחיד שאני יכול לתת לתופעה הינו נטייתה של החקלאות המודרנית לחפש תרופות פלא כאלו ואחרות כאשר יש צורך "להתמודד" עם בעיות.

וזאת במקום לעצור רגע, לחשוב, לנסות ולהבין את הסיבות ופשוט לבצע פעולות נכונות אשר ימנעו את הבעיה מן השורש, או לפחות יצמצמו אותה באופן משמעותי.

כל שניתן לי לעשות בנידון הינו להמשיך ולהתקדם גפן אחר גפן. להתבונן, לחשוב, לזמור, להתבונן שוב ולעבור לגפן הבאה.

ותמיד עם אותה המחשבה, עם אותו הספק שמע היה צורך לבצע את את הפעולה קצת אחרת...

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts