על נתיב היין בפרובאנס

עבר חודש מאז חזרתי ממסע קטן על נתיב יין בפרובנס. החוויות מתחילות להפוך לזיכרונות, התובנות מתחילות לשקוע לתוך התודעה, להצטלל.

זה היה מסע יין ענייני וצנוע. שבוע ימים, כמה כרמים, חמישה יקבים. לא שמות "מפורסמים",

יקבים קטנים. יקבים שעושים יינות מהצד האורגני-נאטורלי-ידידותי לסביבה של הסקאלה.

גם בצרפת, ה"עולם הישן" במלא תפארתו, יקבים אלו הם סוג של שוליים ובהחלט לא הזרם היינני המרכזי.

חזרתי לארץ עם כמה בקבוקי יין בתרמיל. יינות מאד שונים אחד מהשני, על אף (ואולי בגלל) שנעשו באותו האזור ע"י ייננים אשר שותפים לאותם רעיונות גדולים. אנשים שמעזים לעשות יין אחרת.

אחרת ממה שכתוב בספר (וראוי לציין שחלקם "קראו את הספר" יותר מפעם אחת ושולטים היטב בידע ה"קונבנציונלי").

כל אחד מיינות אלו אוצר בתוכו את תפיסתו הייחודית של היינן שעשה אותו, כמו גם את טעמם של הכרמים שלמרבה המזל, אף אחד לא ממהר לעקור כאשר הם קצת מתבגרים (נניח מגיעים לגיל 70-100 שנה) וכמות היבול בהם יורדת...

בקרוב יבוא היום בו אשב לטעימה חוזרת של יינות אלו. קצת כדי להיזכר שוב במפגשים והחוויות והרבה כדי לבחון שוב, בפרספקטיבה אחרת של זמן ומרחק, האם באמת יש ביינות אלו את הדבר המיוחד שטעמתי בהם שם בצרפת.

יש לעניין זה ערך רב בעייני, לא מכיוון שיש בי צורך להלל את יינות הניכר, אלא מכיוון שיש ביינות ומפגשים אלו שחוויתי כיוונים רבים בהם יקב עבייה יכול להתפתח.

זו גם הייתה הסיבה בגללה יצאתי למסע זה.

מאז חזרתי מחשבות רבות ממלאות את ראשי, פגשתי ייננים וכורמים שצועדים על נתיב היין בו אני צועד, ראיתי איך הם עובדים, איך הם מתמודדים עם בעיות, טעמתי את יינותיהם.

קיבלתי הרבה תשובות, או לפחות כיוון לתשובות, מכיוון שאין נכון אחד לכל. באופן מסוים ניתן לומר שלאחר חוויה זו אני "מחשב מסלול מחדש", יש סיכוי שאצליח לחסוך מספר שנים של לבטים וניסיונות. לא משהו דרמתי, פשוט ראיתי במו עייני שהרעיונות בהם אני מאמין אכן עומדים במבחן המציאות ואני מעז להתקדם עוד צעד קדימה על הנתיב בו בחרתי.

פגשתי כורמים וייננים אשר באמצעות גישה ייננית טבעית יותר, עושים יינות ראויים בהחלט ואף טובים ומעולים. ייננים שלא מצייתים ל"מוסכמות" שכולנו חוששים להפר. הם לא עושים זאת מתוך התרסה, או מתוך צורך שיווקי. חלקם אפילו לא ממש מדברים על זה יותר מדי, הם עושים מה שהם עושים מתוך אמונה. אמונה אמיתית בדרך. כל אחד ואחד מהם, בדרכו, עושה יין.

אז כאמור חזרתי. אני כאן. קיבלתי את החיזוק הדרוש כדי להתקדם עוד צעד קדימה.

יעידו על כך יין הרוזה שבקבקתי השבוע והיין הלבן שאבקבק בקרוב. את שניהם החלטתי, לאחר לבטים של מספר שנים, לבקבק כמו שהם ללא הצללה וללא סינון (אפילו לא הצללה וסינון קלים).

יעיד על כך כרם הקריניאן הוותיק הנוסף שאבצור השנה ויעיד על כך הכורם, אשר מקבל את השיגעונות שלי לגבי עשביה, גיזום ובכלל לגבי גידול יין.

הכי חשוב, יעידו על כך זוגתי והילדים (מסתבר שזו הרגשה ממש מוזרה לטוס לבד לשבוע...)

זה המקום להודות לדני, חבר ילדות שחי היום בפרובנס ומגדל יין, שאירח אותי, אירגן את כל המפגשים ביקבים, התלווה אלי במשך שבוע למסע בנתיב היין, תירגם את כל השאלות ההזויות שלי ותרגם בחזרה את כל התשובות (הוא עבד די קשה בשבוע הזה...).

וכמובן תודה לכל הכורמים/ייננים אשר פתחו בפני את היקבים שלהם והקדישו לי מזמנם וניסיונם.

אני יודע שלא ממש כתבתי כלום על היינות והיקבים בהם ביקרתי, אך באותו הזמן כתבתי הכול. או לפחות את כל מה שבאמת חשוב.

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts