טבעי שזה נאטוראל

אולי זו רשימת המשך לרשימה הקודמת שהעליתי, "ירח קציר". אולי אלו פשוט המחשבות שהצטללו לאחר שקראתי את הרשימה שפרסמתי. אולי זו התגובה שקבלתי מחבר יקר שקרא את הבלוג, "אתה מערבב תפוזים עם תפוחים..." הוא אמר.

בכל מקרה הבנתי שיש נושא מאד חשוב שלא הקדשתי לו מספיק תשומת לב בפרסום הקודם.

כתבתי על החקלאות הקונבנציונאלית ועל החקלאות האלטרנטיבית וישר קפצתי לייננות נאטוראל...

כאילו שברור מה הקשר או מה ההבדל.

ואכן, זו נקודה קצת מבלבלת, וראוי להאיר אותה.

קו הגבול ה"חקלאי" בין הקונבנציונאלי לאלטרנטיבי, שונה מאד מקו הגבול ה"יינני"...

בעוד שבכורמות קיים הבדל משמעותי, גם ערכי וגם כורמי, בין הקונבנציונאלי לאורגני. כאשר מגיעים הענבים ליקב יש מעט מאד הבדל ביצור היין.

החסם העיקרי שבגללו יקבים מסחריים לא מיצרים יין אורגני הוא לוגיסטי. או במילים אחרות, השוק לא דורש את היין האורגני מספיק בשביל לגרום ליקבים להיערך לכך לוגיסטית (כרמים אורגנים, הפרדת קווי קליטת הענבים, מכלים וכו').

אין הבדל רעיוני ממשי בנוגע לתהליכי יצור היין בין הייננות הקונבנציונאלית לאורגנית, הטכניקה היא אותה הטכניקה. הגישה אותה גישה. יש חומר גלם (במקרה זה ענבים), יש יינן, יש ציוד (מכלים מקוררים, פילטרים וכו'), יש חומרים מותרים בשימוש (כימיקלים או חומרים טבעיים, שמרים בייצור תעשייתי וכו'). תפקיד היינן הוא לעבד את חומר הגלם באמצעות כל האמצעים העומדים לרשותו, על מנת לייצר את המוצר המבוקש. הנחת המוצא היא שזה ממש בסדר ל"תקן" את חומר הגלם (הענבים), על מנת לקבל מוצר "אופטימלי".

"תיקונים" שכאלה יכולים להיות הוספות של חומרים כאלו ואחרים (חומצה, סוכר, חומרי צבע וכו'. יותר מ70 חומרים כאלו מותרים להוספה ליין בארה"ב, אירופה ואוסטרליה...), או הצללות, סינונים, קירור חימום, אוסמוזה הפוכה ועוד. נכון הדבר שבייננות האורגנית ישנן מספר הגבלות מבחינת חומרים ואמצעי יצור, אך הגישה הרעיונית זהה לחלוטין, תפקיד היינן "לעשות" את היין. גם כאן, כמו בחקלאות, ההגבלות מקורן בטיעונים "בריאותיים" ומעט "איכות סביבתיים".

ובכל זאת קיימת ייננות "אלטרנטיבית". למען ההגינות ראוי לציין שעל-אף שזרם יינני זה נחשב לנישה בתוך הייננות האורגנית, חלק מ"האבות המייסדים" של זרם יינני זה לא מגדלים ענבים אורגנים ולא עושים יין אורגני, אך ללא ספק מובילים דרך אלטרנטיבית ל"תעשיית היין".

אלטרנטיבה זו מכונה natural wines (או "יינות טבעיים" בשפה העברית המדוברת).

וכפי שכבר כתבתי, המהות בדרך זו הינה ליצר את היין הכי "טבעי" שאפשר. הכי "נאמן למקור".

ייננות אלטרנטיבית זו היא גם אלטרנטיבית בכך שאין לה הגדרה ברורה או "תקן" ורבים מהיצרנים המובילים אינם מעוניינים ואינם צרכים שום "תקן", הם פשוט מייצרים יין.

ובכל זאת, כאשר מדברים על יינות נאטוראל המקובל הוא שמדובר בגידול ענבים אורגני, מינימום התערבות בתהליכי יצור היין (ללא תיקוני סוכר וחומצה, שמרי בר בלבד, ללא תוספים- מלבד מעט ביסולפיט), ללא הצללות או סינונים, מניפולציות תרמיות וכו'.

הדרך הנאטוראלית הינה גישה פילוסופית כורמית/ייננית עם מעט עקרונות בסיסיים ועם פתיחות רבה ליינות שוברי מוסכמות.

יינות ה"נאטוראל" הינם נישה מאד מאד קטנה ושנויה במחלוקת באוקיאנוס היין הגדול. וללא ספק מאתגרים קשות את התפיסות של נכון/לא נכון, תקין/לא תקין, בכל הקשור לייצור, טעימה והערכת יין.

אם מוסיפים לכך את העובדה שהז'אנר תופס תאוצה בקרב מובילי דעה בתחום היין, מקבלים תופעה מעניינת מאד וראויה לתשומת לב, לטעמי, גם בקרב "השמרנים" שבאנשי היין

(מה שלא מערער לך את האמונה, מחזק אותה...).

והערה קטנה לסיום בנוגע לסולפיטים:

לאחרונה נוטים להתבלבל בין יינות ללא סולפיטים ליינות "נאטוראל". וחשוב להבין, השימוש המופחת בסולפיטים (או לעתים ללא סולפיטים בכלל) ביינות ה"נאטוראל" איננו מטרה אלא חלק מהדרך.

במקביל קיים טרנד שיווקי של "יינות ללא סולפיטים", אשר איננו קשור כלל לייננות "נאטוראל", אלא לייננות טכנית קונבנציונלית, אשר מפעילה כל מניפולציה אפשרית בתהליכי הייצור על מנת לייצר "יין ללא סולפיטים". לאחרונה יצא לי לטעום יין שכזה, הוא היה נכון וטכני עד כאב וניכר שהושקע מאמץ רב בלהגן עליו מכל "סכנה" שאולי הייתה יכולה להטמיע בו קצת אופי, בכל אמצעי שאפשר.

מלבד הוספת סולפיט...

לא היה ביין זה שום דבר שהזכיר את ה"רוח" ופוטנציאל האופי של ייננות הנאטוראל, אך הוא התהדר בתואר הנכסף "ללא סולפיטים"...

Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts